Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Alt tydede i foråret på, at sommeren ville blive særdeles hård ved de turistafhængige brancher, da coronakrisen ramte. Men eftersom flere danskere i år holder sommerferien i hjemlandet, tegner det til, at der er kommet godt gang i det mange steder i det danske sommerlandskab, skriver Berlingske.
Hotel Bretagne Badehotels ejer frygtede, at sommeren ville ramme hotellet alvorligt efter coronaens indtog og nedlukningen af landet. Tilbage i marts og april ringede utallige gæster for at aflyse eller ombooke deres ophold, og der var for alvor dømt krise for det gamle hotel, der i dag er under ledelse af ægteparret Kasper og Anne Heebøll Harboe.
”Det er noget af det mest voldsomme, vi har prøvet i vores liv, og vi har efterhånden prøvet meget. Når man arbejder i hotelbranchen, er man vant til at arbejde og være i gang, og lige pludselig var der bare helt stille,” siger Kasper Heebøll Harboe.
Hotel Bretagne Badehotel er næsten fuldt booket resten af sommeren, og omsætningen er steget 11,8 pct. i forhold til året før.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026