Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den 1. juli var der 78 pct. færre hotelbookinger i København for måneden end i juli end sidste år. For august er tallet 80 pct. færre og for september 65 pct. færre, viser en analyse fra Dansk Erhverv med tal fra VisitDenmark, skriver Berlingske.

HORESTAs formand Jens Zimmer Christensen fremhæver bl.a. regeringens seksdagesregel, som årsagen, da udenlandske gæster som minimum skal tage seks overnatninger i hovedstaden. Ifølge HORESTA, lægger det en betydelig dæmper på København, da et værelse gennemsnitligt bookes i 2,2 nætter.

Han fortæller samtidig, at det normalt kun er fire pct. af gæsterne, som i løbet af et år booker hele seks overnatninger. Samtidig betyder coronakrisen, at der er færre flyforbindelser, ingen krydstogtsskibe og ingen større konferencer, koncerter eller sportsarrangementer, som ellers kan lokke turister til hovedstaden. Samlet set tror han, at branchen vil blive ramt af flere konkurser, selv om situationen er bedre på hotellerne langs kysten. Og når det går dårligt for hotellerne, så går det også dårligt for restauranterne, detailhandlen, taxaerne, lufthavnene osv.

Læs hele historien her.

Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum

Udstillingen Late Picasso har givet Kunsten i Aalborg et markant løft i både besøgstal og billetindtægter. Museet vurderer, at udenlandske turister og nye publikumsgrupper står for en stor del af fremgangen.

Trykte turistguides hitter igen hos gæsterne

Fysiske turistmagasiner er fortsat efterspurgte blandt gæster, der søger inspiration til lokale oplevelser. I Præstø er årets turistmagasin blevet revet hurtigere væk end sidste år, og samme tendens ses flere steder i landet.

Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen

Årets højsæson har budt på fremgang hos både hoteller og attraktioner i Aarhusregionen. Samtidig fylder internationale gæster mere, og flere aktører melder om vækst fra blandt andet Nederlandene, Tyskland og Frankrig.

Log ind