Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Firestjernede Admiral-hotel i København med 366 værelser og suiter blev i november sidste år solgt til den svenske kapitalfond Midstar Hotels. Og nu skifter Admiral-hotellet direktør. Efter 26 år på posten stopper Søren Anker-Ladefoged og erstattes midlertidigt af svenske Robert Wilhelmsson fra Midstars hovedkontor indtil der er fundet en administrerende direktør, oplyses det til STANDBY.dk.

”Det er rigtig ærgerligt, at vi skulle opsige managementkontrakten som har været brugt efter min succesformel til at drive hotellet, der er mit hjertebarn. Men Midstar ønsker at drive Admiral på deres egen måde. Hotellet er i øvrigt netop blevet totalt renoveret for et betragteligt trecifret millionbeløb,” siger Søren Anker-Ladefoged til STANDBY.dk – Admiral-hotellet har i alt 145 fuldtidsstillinger.

Læs hele historien her.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind