Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ikke underligt, at Hotel Fjordgården de seneste år har satset "grønt". Ikke nok med, at det mindsker hotellets "miljøfodspor"; det er faktisk også en god forretning for hotellets ejer. De sidste tre år er der investeret tre-fire millioner kroner i energioptimering, og der er foretaget en række tiltag for at hindre eksempelvis madspild, skriver dbrs.dk.

Blandt andet er der investeret i varmevekslere, krydsvekslere og blandesløjfer; det kommende kurbad er selvfølgelig også indrettet efter de mest besparende principper, fortæller direktør Brian Madsen.

Hotel Fjordgårdens restaurant har også fokus på brug af lokale råvarer; den har haft stor succes med portionsanretninger af både morgenmad og kolde buffetretter.

Læs hele artiklen her.

Log ind