Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ikke underligt, at Hotel Fjordgården de seneste år har satset "grønt". Ikke nok med, at det mindsker hotellets "miljøfodspor"; det er faktisk også en god forretning for hotellets ejer. De sidste tre år er der investeret tre-fire millioner kroner i energioptimering, og der er foretaget en række tiltag for at hindre eksempelvis madspild, skriver dbrs.dk.

Blandt andet er der investeret i varmevekslere, krydsvekslere og blandesløjfer; det kommende kurbad er selvfølgelig også indrettet efter de mest besparende principper, fortæller direktør Brian Madsen.

Hotel Fjordgårdens restaurant har også fokus på brug af lokale råvarer; den har haft stor succes med portionsanretninger af både morgenmad og kolde buffetretter.

Læs hele artiklen her.

Hotellerne fortsætter fremgang i overnatninger trods påskeeffekt

Friske overnatningstal for hotelbranchen viser 1,68 mio. overnatninger i april. Det svarer til en fremgang på 2,9 pct. sammenholdt med april sidste år. Fremgangen sker endda på trods af, at påsken sidste år lå sent og derfor trak april op i 2025. Tallene er relativt upåvirket af den internationale usikker – for nu.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

HORESTA: Nye emballageregler kan sende restauranter ud i administrativt kaos

Om mindre end tre måneder risikerer caféer, restauranter og steder, der leverer takeaway at få et omfattende producentansvar for emballage med eget logo. Hos HORESTA møder reglerne stor bekymring, fordi virksomheder kan ende med at hæfte for emballage, de hverken producerer eller har reel indsigt i.

Log ind