Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Erhvervsminister Simon Kollerup efterlyser investeringer i nye bæredygtige turismeprodukter i hele landet i en kommentar på Standby.dk. Annette Hyldebrandt, chef for turisme og oplevelsesøkonomi i HORESTA er dog ikke enig i hele indlægget.
”Det er desværre ikke kun skønhed, vi er i konkurrence om med vores nærmeste naboer mod syd, men derimod skatte- og momstrykket – og dermed prisen. Skattetrykket for danske virksomheder er stadigvæk et af de højeste i verden, når vi sammenligner os med vores nærmeste konkurrentmarkeder og andre populære destinationer”, skriver hun.
Til sammenligning kan nævnes, at når en gæst sover på et dansk hotel og spiser på en dansk restaurant er momsen på 25 procent. I Tyskland er momsen på en hotelovernatning helt nede på 7 procent og 19 procent på et restaurantbesøg. Tager man over på den anden side af Øresund, så kan gæsten slippe med 12 procent i moms for både overnatning og måltid.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Milliardrenovering lukker Glyptoteket i årevis
08-03-2026
-
Just Eat-lukning sender chokbølge gennem Wolt: "Det havde jeg ikke set komme"
08-03-2026
-
Nyt spahotel på Aarhus Ø får 342 værelser
08-03-2026
-
Sjællandsk hotel udvider med ny værelsesfløj
08-03-2026
-
Stat sælger udviklingsgrund med hotelmulighed
08-03-2026
-
Restauranter forventer vækst men mange er pressede
08-03-2026
-
Kystprojekt på Langeland rykker tættere på realisering
08-03-2026
-
Tidligere medarbejder bliver franchisetager hos McDonald's
08-03-2026