Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Huslejerne er rekordhøje, mens der kun bliver bygget nyt i beskedent omfang. I mange slesvig-holstenske regioner er boligmarkedet ekstremt anspændt. Samtidig eksploderer aktiviteterne med udlejningsplatforme som Airbnb, Wimdu eller 9flats, hvor private tilbyder udlejning af ferieboliger som alternativ til hoteller, skriver Jydske Vestkysten.
Nu kræver de almene boligselselskabets sammenslutning i Nordtyskland, Verband Norddeutscher Wohnungsunternehmen/VNW, at den slesvig-holstenske regering forpligter de digitale udlejningsplatforme til at lade sig registrere. Udlejerne skal meddele de enkelte kommuner, hvor ofte og hvor længe en lejlighed bliver udlejet.
”Hvis en lejer privat videreformidler en billig lejlighed, skader det samfundet på to måder. Billige boligformer bliver misbrugt, og de pågældende udlejere tjener penge på bekostning af fællesskabet, mener Andreas Breitner,” der er chef for VNW.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Alsik forbedrer resultatet trods fortsatte røde tal for 2025
08-05-2026
-
Borgerlige partier advarer mod hotelstop i København
08-05-2026
-
The Burger Concept er begæret konkurs
08-05-2026
-
Ny rapport: Mere international arbejdskraft i restaurantbranchen
08-05-2026
-
Danskerne prioriterer rejser og oplevelser
08-05-2026
-
HORESTA ansætter ny HR- og netværkschef
08-05-2026
-
Turismeuddannelse vender tilbage på Aalborg Universitet
08-05-2026
-
Internationalt: Kraftigt fald i hotelbelægning i Dubai efter krig
08-05-2026