Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Værtshuset Billy Booze i København frygter at miste deres natbevilling. Ved en fejl glemte en ansat at søge om fornyet bevilling, og derfor er det populære gå-i-byen-sted i Kattesundet i Københavns Indre By i fare. For Københavns Kommune har indført regler om, at der ikke udstedes nye natbevillinger i den del af Indre By, skriver TV2 Lorry.
Man kan dog ikke mærke en forskel, mener Amnon Lev, der er en af de beboere i Københavns Indre By, som har valgt at tage kampen op mod den evige festlarm, der eksploderer særligt fredag og lørdag. Og han er ikke imponeret over effekten af kommunens restriktive politik på området.
”Det, man ser nu, det er, at områder, der tidligere var forskånet for problemet, nu får det. For problemet forsvinder ikke, det breder sig bare,” forklarer han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026