Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hotellet på Vesterbro i København er et kommunalt projekt, der drives af både et fast personale, og så 30 udsatte mennesker, hvor mange af dem har en baggrund med stofmisbrug, alkoholisme og andre svære problemer, fortæller TV2 Lorry.

I front for hotellet finder man Jannie Petersen, der er daglig leder. Hun er selv tidligere misbruger, hjemløs og prostitueret, og det var hende, der for 20 år siden fik ideen til det helt særlige projekt, der i dag trives i bedste velgående.

Hotellet har ti værelser. Seks af dem lejes ud til Københavns Kommunes Hjemløseenhed, mens de sidste fire udlejes til besøgende turister.  Derudover har Hotellet faciliteter til kurser.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Log ind