Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Slip gaspedalen og oplev Danmarks fantastiske kyster, natur og hyggelige countryside på to hjul. Sådan lyder budskabet fra Small Danish Hotels, der i 2020 springer op på den store klinge, når det handler om tilbud til gæster, som gerne vil bruge rugbrødsmotoren.
Med sit landsdækkende net af cykelstier, et fladt terræn og korte afstande leverer Danmark optimale betingelser for cykelferie, og det er flere udenlandske gæster faldet for. Den seneste analyse fra VisitDenmark viser således, at cykelturister foretog 9,6 millioner overnatninger i Danmark i 2017, hvoraf de 6,6 millioner var udenlandske turister fra særligt Tyskland, Norge, Sverige og Holland.
De danske gæster stod således for 3 millioner overnatninger. Hos landets største hotelkæde har man derfor sat endnu mere fokus på at skabe oplevelser, der matcher fremtidens tohjulede turister.
”En cykelferie giver masser af gode oplevelser for både børn og voksne. Ud over frisk luft og god motion giver det en helt anden oplevelse at være aktive sammen end at sidde i en bil eller i et fly på vej mod en udenlandsk turistdestination. Vi oplever, at cykelgæsterne gerne vil bo og spise godt, og det betyder en stærkere efterspørgsel på kombinationen af aktiv ferie og højkvalitets overnatningsophold. Danmark byder på 11 nationale cykelruter og med vores overnatningssteder godt placeret over hele Danmark, kan vi imødekomme gæsternes forventninger på nationalt plan”, siger Jørgen Christensen, som er direktør i Small Danish Hotels.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tivoli øger omsætningen trods lavere resultat
14-08-2026
-
Trykte turistguides hitter igen hos gæsterne
14-08-2026
-
Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen
14-08-2026
-
Ankestyrelsen trækker udtalelse efter behov for afklaring
14-08-2026
-
Nyt Aarhus-hotel skaber 150 arbejdspladser
14-08-2026
-
Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum
14-08-2026
-
Internationalt: Roomservice kan rumme et stort uudnyttet omsætningspotentiale
14-08-2026