Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Som udgangspunkt er det ikke i orden at udstede gavekort, hvor gyldigheden ikke strækker sig over et år. Det slår Forbrugerombudsmanden fast i en såkaldt forhåndsbesked, der er en udtalelse, som myndigheder kan afgive efter forespørgsler fra borgere, skriver Detailfolk.dk.
I den konkrete sag ville en forretningsdrivende sælge gavekort med en gyldighed på seks måneder. Inden for den periode skulle de pågældende kunder både bestille og få udført deres behandling.
Forbrugerombudsmanden udtalte, at en gyldighedsperiode på 1 år eller derover som udgangspunkt ikke er urimelig kort efter aftalelovens regler, hvorimod en gyldighedsperiode på under 1 år kræver, at der foreligger særlige omstændigheder, fremgår det af forhåndsbeskeden.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026