Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Til at begynde med bliver det en såkaldt soft opening af Bryggen Guldsmeden på Islands Brygge. Hotellet åbner officielt på mandag, i første omgang med 76 værelser – resten af de i alt 210 værelser og suiter er klar ”indenfor en måneds tid,” siger Marc Weinert til STANDBY.dk.
Der bruges økologisk maling, møblerne – hvis ikke de er genbrugte – designes og produceres så vidt muligt af FSC-certificerede materialer og bambus. Alle Guldsmedens restauranter i Danmark har Det Økologiske Spisemærke i guld, der indebærer at mindst 90 procent af råvarerne er økologiske. Ligeledes er der stort fokus på at undgå madspild.
Blandt bæredygtighedstiltagene på hotellet er Guldsmedens dyner og puder, der er ikke fyldt med gåse- eller andedun, men kamelhår, hvilket overholder de højeste standarder inden for dyrevelfærd og -etik.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026