Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
På Glostrup Park Hotel er medarbejderne vant til at modtage masser af grupper med kinesiske besøgende. Men nu har mere end hver anden kunde meldt afbud til business- og konferencehotellet, og nogle af de pelsauktioner, som er det store trækplaster for kinesiske forretningsdrivende, er aflyst, fortæller Yasin Deli Ali, hotellets front desk officer, til Politiken.
Glostrup Park Hotel har en særlig udfordring, fordi det har en for danske hoteller usædvanlig høj andel af kinesiske gæster.
HORESTA råder hotellerne til at tage imod afbestillingerne og give kunderne deres penge tilbage.
”Hotellerne siger ikke nej til at modtage kinesiske gæster. Det har man i hvert fald ikke hørt om i HORESTA. Vi har ikke oplevet uro eller panik. De kinesiske gæster, der måtte komme, er gode til at passe på sig selv og undgå smitte,” siger Nadeem Wasi.
De kinesiske myndigheder har forbudt al udrejse fra Hubei-provinsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Brøndums Hotel søger ny ejer efter opgivet handel
04-08-2026
-
Amerikansk burgerkæde åbner endnu en restaurant
04-08-2026
-
Hotel åbner med nye ejere
04-08-2026
-
Nyt restaurantkoncept lukker efter halvandet år
04-08-2026
-
Ny pizzakæde satser på oplevelsen
04-08-2026
-
Sticks'n'Sushi udvider til Sverige og Tjekkiet
04-08-2026
-
Sliders lukker efter 12 år
04-08-2026
-
Hørkram mærker lavere aktivitet i gastronomien
04-08-2026
-
Danhostel vil styrke sin position i turismen
04-08-2026