Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I midten af januar 2020 gik de seks hoteller i Sinatur-kæden i gang med et ambitiøst måleprogram med FoodWaste fra eSmileys. Målingerne skal give Sinatur Hotel & Konference overblik over madspildet, så processen med at minimere det kan blive så effektiv som muligt. Allerede nu genanvender Sinatur-kæden 72 pct. af alt affald, og målet er, at hotellerne er 100 pct. affaldsfrie i 2030.
"Det har været en omfattende proces at få værktøjet implementeret på alle hotellerne, og det er en ekstra arbejdsopgave i vores køkkener, men det er besværet værd," forsikrer Kirsten Secher Villumsen, der er direktør for Skarrildhus Sinatur Hotel & Konference. "Det giver os et rigtig godt overblik over, hvad går til spilde, og hvor meget der går til spilde, så vi kan arbejde mere målrettet på at nedbringe spildet."
"De første fjorten dage har Sinaturs køkkener brugt FoodWaste på lageret," fortæller Kirsten. "Her kan der fx være fødevarer, hvor emballagen er itu, eller "sidste anvendelsesdato" er overskredet. Derefter flytter vi fokus til produktionen, hvor vi ser nærmere på, om vi smider spiselige rester ud. De næste to uger måler vi på serveringen, som fx kan være rester fra buffeten, og så fortsætter vi til de madrester, som gæsterne efterlader på tallerkenen. Til sidst når vi til kaffespildet, og i midten af april har vi været hele eSmileys program igennem."
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk milliardær skaber liv på Hotel Hornbækhus: Renoverer for 30 mio. kr.
06-01-2026
-
Skyggehoteller i København fortsætter trods tilsynssag
06-01-2026
-
Turismeminister: Vi skal fra strategi til handling i 2026
06-01-2026
-
Forgæves rekrutteringer begrænser branchevækst
06-01-2026
-
Tre Bühlmann-hoteller samles under én direktør
06-01-2026
-
Hotelplan ved Amager Strand i modvind
06-01-2026
-
Brancheoptimisme i 2026 trods global uro og stigende omkostninger
06-01-2026
-
Turismebranchen blandt de største jobskabere i Danmark
06-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel solgt: Genåbner til foråret
06-01-2026