Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der findes tre slags hotelejere på Bornholm, ifølge Benny Schou, regionsformand i HORESTA. De rige, de nystartede og de gamle. Benny Schou er til daglig direktør på Hotel Balka Strand, og han medgiver, at vedligehold er et essentielt parameter, når man skal konkurrere på et globalt marked, skriver Bornholms Tidende.
”Det kræver kapital at holde en stor ejendom på omgangshøjde med 2020-standarder. Det er ikke noget problem for en rig investor ovrefra, men for en nystartet hotelejer kan det være en voldsom udfordring at skaffe penge til et nyt tag, 50 nye badeværelser eller nyt inventar,” siger Benny Schou.
Han mener, at hoteloperatørerne ryger langt ned på listen, når bankerne ser deres postnummer. Bankerne vurderer, at virksomhederne har for kort en sæson til at tjene penge på Bornholm i forhold til at stille sikkerhed.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Udsigt til at flere danskere vælger ferie i Danmark i år
23-04-2026
-
Dansk sushikæde retter blikket mod Prag
23-04-2026
-
Ejer bag netværk af skyggehoteller får konkurskarantæne
23-04-2026
-
McDonald’s genindfører morgenmadsprodukt
23-04-2026
-
Internationalt: Athen overvejer stop for nye hoteller
23-04-2026
-
Millioninvestering i nyt badehotel på Fyn
23-04-2026
-
HORESTA: Gæsteoplevelser og AI præger fremtidens spisesteder
23-04-2026
-
Dagrofa og Aarstiderne styrker økologisk satsning mod professionelle køkkener
23-04-2026
-
30 år med Green Key hos KolleKolle
23-04-2026
-
Muligt nyt museum i Aarhus kan løfte midtbyen til nye højder
23-04-2026