Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det vrimler ikke med kinesiske turister i Danmark for tiden. Blandt andet har SAS aflyst alle flyvninger til Kina frem til 29. marts, og den københavnske detailhandel kan også mærke, at de købestærke kinesere er væk. I kulturens verden spiller virusen også en væsentlig rolle. I Italien har virussen eksempelvis medført, at det årlige karneval i Venedig er blevet aflyst, skriver Berlingske.

Desuden har de kinesiske myndigheder anmodet om, at der ikke arrangeres grupperejser ud af Kina, før kalenderen siger maj.

Særligt på H.C Andersen Museum i Odense har det en enorm betydning, at kineserne ikke rejser ud, som de plejer. Torben Grøngaard Jeppesen er direktør for Odense Bys Museer, som H.C. Andersen Museum hører under, og han mærker tydeligt coronavirussens effekt.

”I 2019 havde vi i uge syv 261 kinesere på besøg, i år havde vi 44 kinesiske gæster i uge syv, og vi regner med det går helt ned på nul,” siger han og understreger, at det kan gå endnu værre senere på året. 70 procent af museets kinesiske besøgende kommer primært i andet halvår.

Læs hele historien her.

Unge går oftere på museum end de ældste

En ny opgørelse fra Danmarks Statistik viser, at knap to tredjedele af danskerne besøgte et museum i 2025. Blandt de 16 til 24-årige havde 67 pct. været på museum, mens det samme gjaldt 60 pct. af personer over 74 år.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Log ind