Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Coronakrisen har sat en stopper for både den internationale rejseaktivitet og i høj grad også for den indenlandske. Væk er lang størsteparten af de mennesker, der gerne vil bo på hotel, have roomservice og en nem hverdag, nu de er væk hjemmefra, skriver TV2 Lorry.

HORESTA har under coronakrisen holdt opmærksomt øje med, hvor galt det står til. Og tallene fra foreningen taler et trist - men tydeligt sprog:

Det går dårligt. Rigtig dårligt. Og værst står det til i København. Hotellernes omsætning var i november nede på godt en fjerdedel af, hvordan det så ud et år før.

Læs hele historien her.

HORESTA bakker op om begrænsning af delecykler: Vi skal passe på København

Når Københavns Borgerrepræsentation torsdag behandler forslag om at begrænse antallet af dele- og udlejningscykler, er der opbakning fra hotel-, restaurant- og turismeerhvervet. HORESTA mener, at cyklerne er blevet en så stor del af bybilledet, at de i stigende grad er til gene for københavnere og byens gæster.

Hotellerne fortsætter fremgang i overnatninger trods påskeeffekt

Friske overnatningstal for hotelbranchen viser 1,68 mio. overnatninger i april. Det svarer til en fremgang på 2,9 pct. sammenholdt med april sidste år. Fremgangen sker endda på trods af, at påsken sidste år lå sent og derfor trak april op i 2025. Tallene er relativt upåvirket af den internationale usikker – for nu.

Log ind