Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Toldboden Seaside åbner ultimo marts 2021. Ambitionen er at etablere en ny gastronomisk destination i København, der skaber autentiske, gennemførte og lokalforankrede madoplevelser af allerhøjeste kvalitet – et sted, hvor maden taler til én og får folk til at tale sammen både lokalt og internationalt og dermed allerede i løbet af det første år bliver én af de mest besøgte restauranter i København.

 ”Vi blander det bedste fra restaurationsbranchen med teknikkerne fra street food. Det betyder, at vi vil producere vellavet simpel mad med få ingredienser, som giver himmelske smage,” fortæller Jesper Julian Møller, ejer af Toldboden Seaside og madmarkederne Reffen og Broens Gadekøkken i København samt Storms Pakhus i Odense.

Toldboden Seaside skal bruge syv stadeholdere, der har lyst til at blive selvstændige samt en enkelt gastronomisk læremester til at udvikle, innovere og hjælpe de syv stadeholdere. Toldboden Seaside holder åbent hus den 11. januar 2021 fra kl. 12.00 – 16.00. Her kan du få lov til at se og mærke de stemningsfulde lokaler og høre meget mere om tankerne bag projektet. 

Læs mere om Toldboden Seaside på hjemmesiden her www.toldboden.com.

HORESTA bakker op om begrænsning af delecykler: Vi skal passe på København

Når Københavns Borgerrepræsentation torsdag behandler forslag om at begrænse antallet af dele- og udlejningscykler, er der opbakning fra hotel-, restaurant- og turismeerhvervet. HORESTA mener, at cyklerne er blevet en så stor del af bybilledet, at de i stigende grad er til gene for københavnere og byens gæster.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Log ind