Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

HORESTA og resten af den danske oplevelsesøkonomi følger spændt de igangværende forhandlinger på Christiansborg om den nye finanslov. Den skal nemlig også gerne indeholde det længe ønskede oplevelsesfradrag.

Det område talte statsminister Mette Frederiksen også om, da hun forleden holdt åbningstalen på HORESTA-konferencen The Next Normal i Bella Center.

HORESTA’s forslag om et oplevelsesfradrag skal gøre det muligt at kunne tage på hotel, at gå ud og spise, tage i teatret, besøge en forlystelsespark og så videre, siger HORESTAs politiske direktør, Kirsten Munch.

Hun tilføjer: ”For det er hele oplevelsessektoren, der har brug for hjælp, det er ikke kun turismeerhvervet. Et oplevelsesfradrag vil give luft under vingerne til at kunne planlægge noget. Det ville være en kæmpe hjælp. Det næste års tid ser vi formentlig også ind i en lang række begrænsninger i vores muligheder for at rejse ud i verden. Også derfor giver det rigtig god mening at booste vores aktiviteter herhjemme.”

Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark

Antallet af overnatninger via Airbnb, Booking.com og Expedia er steget 75 pct. siden 2019. HORESTA efterlyser bedre adgang til data, så myndighederne kan kontrollere, om reglerne for korttidsudlejning bliver overholdt.

Fire brancheprofiler skal finde vinderne af HORESTA Talent 2026

Fire markante profiler fra HORESTAs medlemsvirksomheder har sagt ja til at finde vinderne af HORESTA Talent 2026. Juryen får til opgave at udpege fire af branchens største unge talenter, som skal hyldes på HORESTA Årsdag den 12. november. Nu er jagten på kandidaterne i fuld gang.

Log ind