Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Regeringens hjælpepakker bliver nu justeret, så de lukkede restauranter får bedre muligheder for lønkompensation efter skarp kritik fra HORESTA. Det har beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S) og arbejdsmarkedets parter besluttet under trepartsforhandlinger om en ny kompensationsordning.
Hos restaurantkæden Grød er den administrerende direktør, Lasse Skjønning Andersen, meget begejstret for nyheden om den justerede ordning, som betyder, at virksomheden kan gøre brug af lønkompensation og sælge takeaway.
”Det er jo fantastisk. Jeg tror, det vil betyde, at det faktisk bliver jul i år,” siger han til TV 2.
Lasse Skjønning Andersens restauranter tjener omkring halvdelen af deres omsætning på takeaway og den anden halvdel fra gæster i huset. Derfor ligger der nu et arbejde i at transformere forretningen, så den kun skal lave takeaway.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026