Næsten hver fjerde virksomhed i hotel- og restauranterhvervet frygter, at coronakrisen kan tvinge dem til at lukke og slukke permanent. Værst ser det ud for hotellerne i København. Her er det 40 pct. som føler sig truet af lukning, skriver Jyllands-Posten.
Det viser en undersøgelse, som HORESTA har gennemført blandt en stor del af medlemmerne.
”Det er voldsomme tal, som afspejler den barske situation for hoteller og restauranter. De ved ikke, hvilken fremtid de ser ind i, og mange tærer på de sidste ressourcer,” siger Kirsten Munch Andersen, politisk direktør i HORESTA.
En del hoteller i København er midlertidigt lukket, og flere lukninger kan være på vej. Et af dem er det firestjernede Andersen Hotel i Københavns centrum med 69 værelser.
”Vi lukker hotellet 2. januar. I øjeblikket har vi mellem 0 og 25 gæster, og det er for lidt til, at det kan hænge sammen økonomisk at holde åbent,” siger Karen Nedergaard. Hun er adm. direktør for Andersen Hotel og Absalon Hotel, som fortsat vil være åbent.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotel Fjordgården renoverer restaurant og værelser
20-01-2021
-
Større hotel med grønnere look på vej: Flertal med S og V siger ja for anden gang
20-01-2021
-
Restaurant på Frederiksberg var en drøm, der skulle udleves: ”Jeg ved ikke, om vi klarer den. Vi har ikke flere penge tilbage”
20-01-2021
-
Tidligere michelinrestaurant er snart klar med nyt koncept
20-01-2021
-
Lola-kok Kamilla Seidler har ventet på hjælp i 10 måneder
20-01-2021
-
62 procent flere kunder hos Meyers i julen
20-01-2021