Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Nye julerestriktioner, forvridende og komplicerede hjælpepakker og bevilget støtte, som ikke når frem, får hotelejere og restauratører til at gribe dybt i lommerne og spendere egenkapital for at redde livsværket, skriver Berlingske.

"Restauranter og hoteller har i ti måneder kæmpet med restriktioner, og de er ekstremt pressede. De er pressede af, at de hele tiden bliver ramt af nye restriktioner og nye benspænd. Hjælpepakker er helt afgørende for, at de klarer sig igennem. Problemet er bare, at hjælpepakkerne er uoverskuelige, nogle er ikke på plads, og især nystartede virksomheder falder igennem,” siger politisk direktør i HORESTA, Kirsten Munch, som netop har gennemført en medlemsundersøgelse. Her siger 80 procent, at hjælpen har helt afgørende betydning for deres overlevelse.

Trine Hahnemanns virksomhed er ramt af, at hjælpepakkerne rettet mod etablerede virksomheder, og Søren Kaas, indehaver af Hotel Ansgar og Hotel Saga på Vesterbro, finansierer krisen med egen opsparing, og det er trist, når man er oppe i den alder, hvor man tror, man snart skal på pension, fortæller han til Berlingske.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

Log ind