Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Rød er julens farve. For restaurationsbranchen og oplevelsesindustrien er det en farve, man ikke normalt ser i regnskaberne i december, for julemåneden er blandt årets bedste hjulpet på vej af en omsætning på 2,5 milliarder kroner fra julefrokoster, fortæller HORESTA. Men det bliver ikke tilfældet i år, skriver Viborg Nyt.
”Først i december kunne vores medlemmer konstatere, at ni ud af ti julefrokoster var aflyst. De seneste restriktioner i forbindelse med coronakrisen har nu lukket alt ned frem til 3. januar. Oven i det kommer de tab restauranter får på indkøbte varer, som må kasseres,” opsummerer Kristian Nørgaard, politisk chefkonsulent i HORESTA.
Restauranter har stadig mulighed for at hente lidt ind på takeaway, men som Kristian Nørgaard konstaterer redder det meget lidt, da de største avancer er på drikkevarer i restauranterne.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026