Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Onsdag måtte hoteldirektør Michael Lauritsen fortælle sine ansatte på Marienlyst Strandhotel, at mindst 200 af dem kunne se frem til at modtage en fyreseddel op til jul. Torsdag har han dog givet dem en helt anden og mere positiv besked. Hotellets medarbejdere skal nemlig alligevel ikke holde øje med postkassen de næste uger, da regeringen har indgået en trepartsaftale med arbejdsmarkedets parter, som sikrer lønkompensation til ramte virksomheder i de kommuner, der er underlagt restriktioner, skriver Berlingske.

Michael Lauritsen glæder sig over, at han ser ud til at slippe for at gennemføre en stor fyringsrunde, men det undrer ham, hvorfor han og medarbejderne først skulle igennem et »følelsesmæssigt helvede«.

”Det gør mig vildt frustreret, at vi skal derud, hvor følelserne er helt uden på tøjet. Medarbejderne blev sendt hjem i går med beskeden om, at 200 af dem skulle fyres. Jeg kunne næsten ikke engang se dem i øjnene. Man kunne have undgået det ved at lave en aftale for flere dage siden” siger hoteldirektøren.

Læs hele historien her.

Folkemødet 2026

HORESTA er igen i år til stede på Folkemødet, hvor vi samler politikere, beslutningstagere og branchens aktører til debatter om turisme, hoteller, restauranter og de vilkår, der former erhvervet. Her sætter vi branchens dagsordener til debat og bringer erhvervets perspektiver ind i de politiske samtaler.

Blog: Selvfølgelig skal museerne ikke have skattefrie konkurrencefordele

Når museer driver kommercielle aktiviteter, bør de beskattes på lige vilkår med andre virksomheder. Klare regler er nødvendige for at sikre fair konkurrence mellem museer og oplevelseserhvervet. Sådan lyder det fra poltisk chef, Maria Olafsson, i dette debatindlæg, som også har været bragt i Berlingske.

Log ind