Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der findes i forvejen hjælpepakker at søge, hvis man er cateringvirksomhed eller frokostleverandør, men det er ikke sikkert, at det er alle, der har opdaget det. Nogenlunde sådan lyder meldingen fra Socialdemokratiets erhvervsordfører Orla Hav, efter at flere aktører og HORESTA mandag frustrerede efterspurgte klarhed over situationen i halen på meldingen om nedlukningen af 38 kommuner.

Blandt de virksomheder, der tirsdag var usikre omkring situationen var Ronny Saul, der er adm. direktør i kantine- og cateringvirksomheden Jespers Torvekøkken.

Orla Hav udtaler:

"Problemet er, hvor er det de politiske muskler skal sættes ind? De store velfungerende cateringvirksomheder og frokostordninger er jo baseret på, at der er daglige kunder. Det er jo kun erhvervet, der kan få gode ideer, det kan vi ikke. Det kan være, at erhvervet kan få en god ide til nu at servicere dem, der sidder hjemme og arbejder. Det er et krydsfelt mellem at få gode ideer, og at vi ikke bryder reglerne omkring statsstøtte," siger Orla Hav. Han nævner også, at trods det ikke var nogen guldgrube, så lykkedes det flere restauranter at skabe "fornuftige forretninger med take-away" under seneste nedlukning.

Læs hele historien her.

Wolt ser stort vækstpotentiale i Danmark

Wolt forventer fortsat vækst i Danmark trods stærk markedsposition. Den afgående landechef peger på både nye forretningsområder og flere bestillinger som muligheder.

Uber Eats skærper kampen om takeaway

Uber Eats er gået ind på det danske takeawaymarked og udfordrer Wolt. HORESTA ser flere muligheder for restauranterne, mens fagbevægelsen kritiserer budenes arbejdsvilkår.

Folkemødet 2026

HORESTA er igen i år til stede på Folkemødet, hvor vi samler politikere, beslutningstagere og branchens aktører til debatter om turisme, hoteller, restauranter og de vilkår, der former erhvervet. Her sætter vi branchens dagsordener til debat og bringer erhvervets perspektiver ind i de politiske samtaler.

Log ind