Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der findes i forvejen hjælpepakker at søge, hvis man er cateringvirksomhed eller frokostleverandør, men det er ikke sikkert, at det er alle, der har opdaget det. Nogenlunde sådan lyder meldingen fra Socialdemokratiets erhvervsordfører Orla Hav, efter at flere aktører og HORESTA mandag frustrerede efterspurgte klarhed over situationen i halen på meldingen om nedlukningen af 38 kommuner.
Blandt de virksomheder, der tirsdag var usikre omkring situationen var Ronny Saul, der er adm. direktør i kantine- og cateringvirksomheden Jespers Torvekøkken.
Orla Hav udtaler:
"Problemet er, hvor er det de politiske muskler skal sættes ind? De store velfungerende cateringvirksomheder og frokostordninger er jo baseret på, at der er daglige kunder. Det er jo kun erhvervet, der kan få gode ideer, det kan vi ikke. Det kan være, at erhvervet kan få en god ide til nu at servicere dem, der sidder hjemme og arbejder. Det er et krydsfelt mellem at få gode ideer, og at vi ikke bryder reglerne omkring statsstøtte," siger Orla Hav. Han nævner også, at trods det ikke var nogen guldgrube, så lykkedes det flere restauranter at skabe "fornuftige forretninger med take-away" under seneste nedlukning.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026