Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Selv om Hovedstadsområdet er hårdt ramt på eksplosive smittetal, så forhindrede det ikke omkring 100 unge mennesker at forsamle sig til en spontan julefest på Rådhuspladsen i aftes. En af politiets patruljer spottede den større forsamling og skred straks ind, hvoraf flere nåede at forsvinde. Det skriver TV2.

“Der er et par stykker, der er klædt ud som julemænd, som vi mener, er ophavsmændene til den her fest. De har en soundboks, som spiller musik, og nogle danser,” fortæller politiinspektør Paw Kaltoft fra Københavns Politi til TV 2.

Et sted mellem 17-20 mennesker blev sigtet for at bryde forsamlingsforbuddet heriblandt to som havde klædt sig ud som julemænd. De kan alle se frem til en bøde på 2.500 kr.

Læs hele historien her.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

HORESTA bakker op om begrænsning af delecykler: Vi skal passe på København

Københavns Borgerrepræsentation vedtog i går et forslag om at begrænse antallet af dele- og udlejningscykler, og det glæder hotel-, restaurant- og turismeerhvervet. HORESTA mener, at cyklerne er blevet en så stor del af bybilledet, at de i stigende grad er til gene for københavnere og byens gæster.

Log ind