Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I Danmark omsætter forlystelsesparkerne, i normale tider, for omkring 3,4 mia. kroner. Det er mange penge og samtidig beskæftiger de danske forlystelsesparker mere end 7200 personer. Med en højsæson der går på held, er den foreløbige opgørelse fra branchen at man kun har 45 procent af de samme gæster, som man havde sidste år, skriver Michael Aastrup Jensen (V), medlem af Folketinget, udenrigsordfører i Århus Stiftstidende.

”Selvom danskerne holder ferie i Danmark, har mange tilvalgt de billige billetter til andre attraktioner. Det efterlader forlystelsesparkerne med et problem, da de ikke har fået adgang til sommerpakkerne, der giver nedsat billetpriser. Det er unfair konkurrence, når et sommerland skal konkurrere mod kulturtilbud der kan tilbyde halv pris. Selvom det at gå i Zoologisk Have ikke kan sammenlignes med en vild rutschebane i Djurs Sommerland, er det unfair, at den ene kan få hjælp, mens den anden virksomhed ikke kan,” mener han.

En lavere moms for forlystelser og attraktioner betyder ikke blot, at det bliver billigere for danskerne, men også for de mange udenlandske besøgende i parkerne, skriver Michael Aastrup Jensen i sit indlæg.

Læs hele indlægget her.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Log ind