Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter at have taget et brat dyk i foråret er antallet af udlændinge på de danske arbejdspladser på vej op, viser tal fra Jobindsats.dk under Beskæftigelsesministeriet, skriver Jyllands-Posten. Fra april til juni steg antallet af udlændinge med knap 2.000 fuldtidspersoner, hvis man sæsonkorrigerer tallene, så sædvanlige udsving måned for måned ikke spiller ind.

I HORESTA finder politisk direktør Kirsten Munch udviklingen naturlig, da medlemsvirksomhederne i gennemsnit har ca. 30 pct. udenlandsk arbejdskraft.

”Mange af vores medlemmer har haft lukket ned, og når man så åbner igen, er det naturligt, at man forsøger at genansætte så mange som muligt af sine tidligere medarbejdere. Det er forretningsmæssigt logisk og også fair at gøre rent menneskeligt,” siger hun.

Læs hele historien her.

Hotellerne fortsætter fremgang i overnatninger trods påskeeffekt

Friske overnatningstal for hotelbranchen viser 1,68 mio. overnatninger i april. Det svarer til en fremgang på 2,9 pct. sammenholdt med april sidste år. Fremgangen sker endda på trods af, at påsken sidste år lå sent og derfor trak april op i 2025. Tallene er relativt upåvirket af den internationale usikker – for nu.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Log ind