Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

For år tilbage fravalgte tyske turister Danmark, fordi her var for kedeligt. Nu kommer tyskerne, fordi her er kedeligt. Nogenlunde sådan kan resultaterne af en ny markedsundersøgelse fra Visitdenmark oversættes. Som følge af covid-19 foretrækker størstedelen af tyske turister således rolige og nære destinationer, hvor der ikke vrimler med andre turister. Og det er vel at mærke ikke et krav, at destinationerne samtidig bugner med forlystelser, skriver Jyllands-Posten.

”For 10 år siden kom mange tyske turister ikke til Danmark, fordi her var for få oplevelser. Det billede er nu i gang med at blive vendt på hovedet, idet mange tyskere prioriterer natur, nærhed og tryghed højst. Derudover søger de destinationer, hvor man ikke står som sild i en tønde, og det er positivt for mange af de mindre danske turismedestinationer. I den forbindelse er det faktisk uden betydning, at der måske mangler lidt på oplevelsesdelen,” siger Mads Schreiner, markedschef for Visitdenmark i Tyskland.

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind