Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Nu er der givet tilladelse til, at restauranter, cafeer, barer og værtshuse må holde åbent til klokken 2 i stedet for midnat, som reglerne hidtil har været, skriver DR.dk.
De flere timer med fadøl over baren kan også allerede mærkes på efterspørgslen efter dørmænd, fortæller Peter Moesgaard, formand for Dørmændenes Landsklub, der hører under 3F. Hvordan man individuelt griber opgaven an, ligger hos den enkelte restauratør.
Hos HORESTA er man glade for, at der bliver åbnet en smule mere op for nattelivet.
”Det er helt afgørende for barer, cafeer, resturanter og værtshuse, at man må holde åbent til klokken 2. Vi ved, at den omsætning, man laver mellem 24 og 2, er helt afgørende for, at virksomheden kan være rentabel, siger Kristian Nørgaard, der er politisk chefkonsulent i HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026