Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Coronakrisen har for alvor kostet for danske hoteller og restauranter – og det får et markant antal til at frygte konkurs. Det skriver Berlingske.
Ifølge et konjunkturbarometer fra Danmarks Statistik, som brancheorganisationen HORESTA har samlet hovedpunkterne fra, er 36 pct. af de adspurgte hoteller bekymrede for, at måtte lukke forretningen inden for de næste tre måneder. Det samme gælder for 22 pct. af de adspurgte restauranter.
Tallene er udtryk for de restriktioner, der fortsætter, mens lønkompensationen udløber i slutningen af august, lyder det fra HORESTA til Berlingske.
“Det er jo enormt tankevækkende, at man fra politisk hold vil opretholde de her restriktioner, mens man samtidig udfaser hjælpen. Det gør det enormt svært for virksomhederne, fordi det sætter en stor begrænsning på den omsætning, man kan lave,” siger Kristian Nørgaard, politisk konsulent i HORESTA, til Berlingske.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA: Danskernes julevaner er i bevægelse
28-12-2025
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Hotelstop i Indre By i København er kortsigtet og skadeligt
28-12-2025
-
Anders Holch Povlsen overtager ikonisk Aarhus-hotel
28-12-2025
-
Brandramt hotel melder ud: Genåbner i 2026
28-12-2025
-
Hotel dropper den klassiske julegave til medarbejderne
28-12-2025
-
Stort hotel i Korsør solgt efter to år på markedet
28-12-2025
-
Hotelbranchen klarer sig godt trods stigende omkostninger
28-12-2025
-
Airbnb under pres: Danskerne er delt i synet på udlejning
28-12-2025