Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Nordens største barkoncern, Rekom Group, der driver mere end 90 barer og diskoteker i Danmark, må fortsat holde langt størstedelen af sine barer og diskoteker lukket, skriver Finans.dk.
Det står klart, efter Folketingets partier sent fredag blev enige om en plan for genåbningens fase 4, der bl.a. indebærer, at natklubber og diskoteker skal holde lukket frem til foreløbigt den 31. oktober for at mindske spredningen af coronavirus. Aftalen indebærer dog også, at restauranter, barer og værtshuse kan udvide åbningstiden til kl. 02, hvor det tidligere lød, at branchen skulle lukke til midnat. En udmelding, der glæder Adam Falbert, topchef i Rekom Group.
”Til trods for at vi fortsat taber penge, giver den nye aftale mulighed for, at vi kan holde forretningen lidt mere i gang. Vi overvejer i øjeblikket, hvilke dele af koncernen det giver mening at åbne og arbejder på muligvis at lave nogle konceptændringer, så det bliver muligt at lukke flere af vores barer op,” siger han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic henter ny salgsprofil til prestigehotel på Aarhus Ø
02-10-2026
-
Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark
02-10-2026
-
Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur
02-10-2026
-
Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder
02-10-2026
-
Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus
02-10-2026
-
Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret
02-10-2026