Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Nattelivet bør kunne få dækket alle udgifter, hvis nedlukningen af branchen forlænges yderligere. Sådan lyder ønsket fra HORESTA, brancheorganisationen for restaurationsbranchen, skriver Ritzau.
Meldingen kommer, efter at statsminister Mette Frederiksen (S) har varslet, at nattelivet ikke kan åbne som planlagt i august, og det vil have enorme konsekvenser for virksomhederne i nattelivet, siger Kristian Nørgaard, der er chefkonsulent hos HORESTA.
”Det er jo en branche, der er enormt presset allerede, fordi de har været tvangslukket et halvt år. Og branchen betaler fortsat en væsentlig del af regningen selv,” siger han.
Onsdag skal Folketingets partier forhandle om den fortsatte genåbning - og i den forbindelse vil en fortsættelse af hjælpepakkerne også være på forhandlingsbordet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Roberta’s Society sætter rekord i Aarhus
06-10-2026
-
Crowne Plaza i København får nye ejere
06-10-2026
-
Turismens vækst bremser op
06-10-2026
-
Kurhotel Skodsborg blandt Europas 20 bedste spaer
06-10-2026
-
Folketingets åbning: Regeringen varsler kontrol med korttidsudlejning
06-10-2026
-
Fire branchefolk skal finde talenter til HORESTA Årsdag 2026
06-10-2026
-
HORESTA efterlyser kontrol med korttidsudlejning
06-10-2026
-
Fem forhold kan afgøre turistskattens skæbne
06-10-2026