Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Morgenstund har guld i mund, og dette mundheld vil man satse på hos Madklubben, der åbner nye steder i et væk. Og nu er restaurantkæden klar med endnu en satsning. Denne gang er det en morgenmadsrestaurant, der kalder, skriver Berlingske.

”Hvorfor ikke? Vi har ikke prøvet det før, og morgenmaden er dagens vigtigste måltid. Vi vil gerne gøre os gældende i et voksende marked. For få år siden var det nærmest odiøst at gå ud og spise morgenmad, og man spiste bare et stykke paprundstykke med ost,” forklarer Anders Aagaard, direktør i Madklubben.

Det nye sted er døbt Bjørns, og er opkaldt efter ejerens søn. Her ønsker man at skabe »et hverdagssted i en gade med masser af liv«. Man kan indlede dagen med morgenmad af varierende størrelse.

Læs hele historien her.

Sliders lukker efter 12 år

Burgerkæden Sliders lukker sin sidste restaurant på Vesterbro. Ledelsen peger på stigende omkostninger som den afgørende årsag.

Ny pizzakæde satser på oplevelsen

To tidligere Joe & the Juice-profiler åbner pizzakæden Paper Plate i København. Ambitionen er at kombinere New York-inspireret pizza med en stærk gæsteoplevelse.

Log ind