Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Morgenstund har guld i mund, og dette mundheld vil man satse på hos Madklubben, der åbner nye steder i et væk. Og nu er restaurantkæden klar med endnu en satsning. Denne gang er det en morgenmadsrestaurant, der kalder, skriver Berlingske.
”Hvorfor ikke? Vi har ikke prøvet det før, og morgenmaden er dagens vigtigste måltid. Vi vil gerne gøre os gældende i et voksende marked. For få år siden var det nærmest odiøst at gå ud og spise morgenmad, og man spiste bare et stykke paprundstykke med ost,” forklarer Anders Aagaard, direktør i Madklubben.
Det nye sted er døbt Bjørns, og er opkaldt efter ejerens søn. Her ønsker man at skabe »et hverdagssted i en gade med masser af liv«. Man kan indlede dagen med morgenmad af varierende størrelse.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København
23-10-2026
-
Stays ekspanderer til udlandet
23-10-2026
-
Dansk dobbeltsejr ved EM for konferencekokke
23-10-2026
-
Ny måling: Danskerne er fortsat bekymrede for økonomien
23-10-2026
-
Tre naturnationalparker udvides: Mere natur skal give nye oplevelser for turister
23-10-2026