Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Legoland i Billund har torsdag nedlagt 45 af de faste stillinger i forlystelsesparken og virksomhedens to hoteller, Hotel Legoland og Legoland Castle Hotel.

Det svarer til knap 20 procent af den faste medarbejderstab på 250. Der er tale om 35 fyringer, mens de resterende 10 er ubesatte stillinger.

Fyringerne af de mange ansatte kommer oven på coronakrisen, som betød, at parken først åbnede i juni mod planlagt i marts, og som siden har skåret en stor del af gæsterne i parken væk.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Log ind