Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ejerne af Hotel Koldingfjord har valgt at tackle coronakrisen ved at investere i alt 25 millioner kroner i en opgradering af hotellet.

På mandag den 3. august vender hverdagen tilbage efter næsten et halvt år uden gæster. 

”Vi har et fantastisk bagland, der tror på Hotel Koldingfjord. Derfor har vi været i stand til at bruge Corona pausen til at toptune hotellet og medarbejderne til de kommende år,” siger adm. direktør på Hotel Koldingfjord, Peder J. Madsen. 

I løbet af foråret har hotellet desuden udviklet en ny mødeform, tilpasset de nye tider. Hotellet forventer, at møder og konferencer i den kommende tid vil foregå som en blanding af fysiske møder og virtuelle møder.

Hotel Koldingfjord kåret som Jyllands bedste hotel

Hotel Koldingfjord har vundet prisen som Jyllands bedste hotel ved Danish Travel Awards i København. Kåringen kommer samtidig med, at hotellet har udvidet kapaciteten med flere værelser og styrket mulighederne for at afholde konferencer og events.

Turismebranchen hyldet ved Danish Travel Awards 2026

Mere end 500 branchefolk var til stede, da Danish Travel Awards 2026 onsdag samlede turismebranchen til festlig prisuddeling i København. 20 priser og tre specialpriser blev uddelt til virksomheder, der gør en forskel for dansk turisme.

Log ind