Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter der hele sommeren har været en regel om, at turister skulle have mindst seks overnatninger for at komme ind i Danmark, aftalte politikerne fredag aften at afskaffe reglen snarest muligt, skriver Børsen. Dermed håber hotellerne særligt i de større byer at kunne få mere gang i forretningen med overnattende udlændinge, skriver Børsen.

Men der er stadig stor bekymring i branchen trods den afskaffede seksdagesregel, fortæller direktør og medejer af Hotel Ansgar og Hotel Saga i København, Søren Kaas. Han fortæller, at juli har omsætningsmæssigt har ligget lidt dårligere end hotellernes normalt dårligste måned, som er januar.

HORESTA kalder det vigtigt, at reglen nu afskaffes. Turisterhvervet kan forhåbentlig stadigvæk nå at få lidt gavn af afskaffelsen her i efteråret. Men virkeligheden er, at langt størstedelen af højsæsonen allerede er brændt af, og denne tabte omsætning kommer aldrig tilbage, siger politisk direktør Kirsten Munch til Børsen.

Læs hele historien her.

Bilhus på Østerbro kan blive hotel med 175 værelser

Et bilhus på Rovsingsgade i København undersøges som mulig placering for et nyt hotel. Projektet ligger i forlængelse af kommunens ønske om at placere flere hoteller uden for Indre By, men kræver ændringer i plangrundlaget.

Nyt teknisk museum skal tiltrække 383.000 gæster

Planerne om at omdanne Svanemølleværket i København til Danmarks Tekniske Museum er rykket videre med en arkitektkonkurrence. Museet forventer 383.000 besøgende om året, og vinderprojektet skal findes i maj 2027.

København afviser loft over store events

Et forslag om at begrænse antallet af store arrangementer i København er blevet stemt ned i Borgerrepræsentationen. Flertallet ønsker ikke et fast loft over begivenheder, der kan skabe aktivitet og omsætning i byen.

Log ind