Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Samtidig med at nye, skrappe regler om mundbind træder i kraft, kan landets swingerklubber holde åbent midt under en genopblusning af covid-19. I HORESTA har de også svært ved at forstå myndighedernes prioritering af swingersex, skriver BT.

”Vi har medlemmer, som er hårdt ramt af restriktioner, og som har en forretning, hvor smitterisikoen er langt mindre end i swingerklubber. Der er møder, konferencer og foredrag, som ikke bliver afholdt på grund af afstandskravet,” siger Kirsten Munch, der er politisk direktør i HORESTA.

Hun nævner afstandskravet og forsamlingsforbuddet som eksempel på restriktioner, der rammer hårdt.

Læs hele historien her.

Se også

Minister skal svare på effekten af turistskat

Et forslag om en turistskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus har udløst spørgsmål i Folketinget. Mads Strange fra Liberal Alliance vil have belyst de økonomiske konsekvenser af en turistskat både lokalt og i hele Danmark.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

Log ind