Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

”Virksomhederne og de mere end 160.000 beskæftigede har brug for klarhed. Enten må restriktionerne hæves, eller hjælpen forlænges. Sker det ikke, vil værdien af forårets hjælpepakker og arbejdspladser gå tabt.”

Sådan skriver politisk chefkonsulent i HORESTA, Kristian Nørgaard, i et debatindlæg i Børsen i dag.

Han understreger, at coronakrisen vil kunne mærkes i turisterhvervet i rigtig mange år fremover, og at de nuværende restriktioner gør det mere end svært for virksomhederne at få gang i omsætningen igen.

”Seneste tal viser, at hele 97 pct. af virksomhederne i hotel-, restaurant- og turismeerhvervet har søgt om hjælp. Det behov forsvinder ikke, blot fordi det bliver september,” skriver Kristian Nørgaard.

Nyborg Strand gentager succesfuld inspirationsdag for elever

Efter 100 deltagere ved den første udgave gentager Nyborg Strand inspirationsdagen Fremtidens Fundament den 6. januar 2027. Arrangementet afholdes i samarbejde med HORESTA og coach Ulrik Lynge og er gratis for elever i hotel- og restaurationsbranchen.

Log ind