Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

”Virksomhederne og de mere end 160.000 beskæftigede har brug for klarhed. Enten må restriktionerne hæves, eller hjælpen forlænges. Sker det ikke, vil værdien af forårets hjælpepakker og arbejdspladser gå tabt.”

Sådan skriver politisk chefkonsulent i HORESTA, Kristian Nørgaard, i et debatindlæg i Børsen i dag.

Han understreger, at coronakrisen vil kunne mærkes i turisterhvervet i rigtig mange år fremover, og at de nuværende restriktioner gør det mere end svært for virksomhederne at få gang i omsætningen igen.

”Seneste tal viser, at hele 97 pct. af virksomhederne i hotel-, restaurant- og turismeerhvervet har søgt om hjælp. Det behov forsvinder ikke, blot fordi det bliver september,” skriver Kristian Nørgaard.

Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen

Danmark havde 5 pct. færre turistovernatninger i august 2026 end året før. Hotellerne var den eneste overnatningsform med fremgang og satte samtidig sommerrekord med 7,4 mio. overnatninger i juni, juli og august.

Turistskatten er foreløbig lagt på hylden

Regeringens finanslovsforslag for 2027 indeholder ingen turistskat på overnatninger i København og Aarhus. Det vækker glæde hos HORESTA, som nu vil arbejde for, at en foreslået krydstogtafgift friholder de gæster, der begynder eller afslutter deres krydstogt i Danmark.

Log ind