Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I sidste uge lukkede franchise-hotellet Bertram Guldsmeden med 47 værelser i København efter en konkursbegæring. De øvrige ti hoteller i den danske kæde af boutiquehoteller i og udenfor Danmark er ikke i farezonen, understreger Guldsmedens ejere over for Standby.dk efter Bertram måtte dreje nøglen om.
Men selv om hotelbranchen i ikke mindst København er hårdt udfordret af blandt andet regeringens seksdagesregel, har branchen længe været oppe mod andre udfordringer, der ikke er corona-relateret.
”Udefrakommende faktorer er den eksplosive vækst af Airbnb-værelser som for København beløb sig til en vækst på 25 procent i 2018-19,” lyder det fra Guldsmeden Hotels, der også peger på ”det høje danske momstryk, der forringer vores konkurrenceevne i forhold til vores nabolande.”
Guldsmeden Hotels noterer, at de mange nye hotelåbninger i København i disse år ”slet ikke er problemet – faktisk er væksten af nye hotelværelser i byen nødvendig. Uden denne værelsestilvækst kan København ikke tilbyde den hotelkapacitet, som de store sportsevents, kongresser og så videre, som vi gerne vil tiltrække, kræver,” lyder meldingen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026