Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Under nedlukningen var Hotel Jutlandia det eneste døgnåbne hotel i Frederikshavn. Ingen blev fyret – en svær beslutning, men i dag er direktør Camilla Frost glad for den, skriver Kanal Frederikshavn.
”Da Danmark lukkede ned i midten af marts, havde jeg valget mellem at lukke hotellet, sende medarbejderne hjem og få del i en hjælpepakke – eller at holde åbent og alle mand på arbejde. Jeg fulgte min mavefornemmelse og valgte det sidste. Enkelte blev hjemsendt kortvarigt, men ingen fyret,” siger Camilla Frost.
Det har vist sig at være en klog beslutning. Hotel Jutlandias tilbud til gæster, der skal være i byen i længere tid – Harbour Living – blev hurtigt fuldt belagt. Dels af Hotel Jutlandias faste kunder, dels af folk, der havde boet andre steder. Harbour Living tilbyder mulighed for delvis selvforplejning og adgang til møntvask, men stadig med alle hotellets faciliteter til rådighed.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026