Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det er samme scenarie hvert år op til studiestart: Alles kamp mod alle for at gafle en eftertragtet studiebolig eller kollegieværelse inden det går løs i København, og i år er ingen undtagelse – nærmest tværtimod. Der er endnu mere pres på studieboliger som følge af de ekstra studiepladser der er oprettet, og det klassiske sabbatår på pause i denne omgang.

Denne gang er løsningen faktisk inden for rækkevidde, i hvert fald på den korte bane, for det er en kendt sag at de københavnske hoteller i allerhøjeste grad har savnet gæster denne sommer. For at få mere liv på hotelgangene og samtidig løse en akut udfordring, har BC Hospitality Group, som bl.a. driver Hotel Crowne Plaza Copenhagen Towers, valgt at allokere et antal værelser til håbefulde studerende indtil de har fundet en mere permanent løsning.

Crowne Plaza har allieret sig med lejebolig.dk, en af landets største boligportaler, som står for selve udlejningen af værelserne og er man på vej ud i sit nye studieliv, uden et sted at bo, er løsningen kun et par klik væk. Praktiske informationer, pris og beskrivelser af værelserne kan ses der.

”Vi har pladsen og kan uden problemer indrette hotellet så vores ”almindelige” hotelgæster og unge studerende kan være under samme tag. De værelser som udbydes som studieboliger er i en samlet blok, så logistikken og praktikken er på plads. Det giver rigtig god mening at tilbyde denne løsning her og nu, og så vi glæder vi os til mere liv i huset igen.” siger Jens Frank-Mikkelsen, General Manager, Crowne Plaza Copenhagen Towers.

Copenhagen Marriott runder 25 år med ny direktør

Copenhagen Marriott Hotel har fejret 25 år ved Københavns Havn med omkring 165 samarbejdspartnere, tidligere ansatte og venner af hotellet. Jubilæet falder sammen med et direktørskifte, hvor Jesper Olesen bliver den ottende general manager og den første dansker på posten.

Copenhagen Marriott får ny direktør efter fem år

Martin Åkesson er stoppet som general manager for Copenhagen Marriott, efter at Bellagroup har valgt at skifte ledelsen. Jesper Olesen overtager posten og skal samtidig fortsætte sit overordnede ansvar for koncernens tre københavnske hoteller.

Bellagroup udnævner ny hoteldirektør

Bellagroup har udnævnt Jesper Olesen til Executive Director of Hotels med det overordnede ansvar for koncernens tre københavnske hoteller. Den nye stilling skal styrke den samlede hoteldrift og skabe flere synergier på tværs af hotellerne.

Log ind