Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Smittetallene stiger. Hvis ikke hver enkelt dansker vender tilbage til dyderne med håndsprit og afstand, kan coronaen komme til at koste flere virksomheder og arbejdspladser. Sådan lyder advarslen fra erhvervsminister Simon Kollerup (S) ifølge Finans.

”Som erhvervsminister kan jeg ikke sige det klart nok: Det kan koste dyrt for danske virksomheder og danske arbejdspladser, og jeg ser med bekymring på de tal for smitteudviklingen i Danmark, der tikker ind nu,” siger Simon Kollerup, som derfor i klare vendinger opfordrer danskerne til at stramme op på håndhygiejnen og afstandskravene.

Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer

Sommertrafikken i Københavns Lufthavn ventes at overstige sidste års niveau. Lufthavnen forventer 10 mio. passagerer i løbet af sommermånederne og kan samtidig få den travleste enkeltstående rejsedag i sin historie.

HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet

Flere politikere på Københavns Rådhus ønsker nu strammere regler for udlejningscykler, som de mener fylder for meget på fortove og i gader. HORESTA udtalte sig om sagen i TV2 Kosmopol onsdag. Branchen bakker op om, at cyklerne ikke skal være til gene i bybilledet, og arbejder for at informere turister bedre.

Ny minister vil videre med modernisering af planloven

Turismeminister Signe Munk (SF) vil samarbejde med forligskredsen om den planlovsændring, der blev sat på pause af folketingsvalget. Turismeerhvervet afventer fortsat afklaring om, hvornår lovforslaget genoptages, og om regeringen ønsker ændringer i indholdet.

Log ind