Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Manglende udenlandske turister presser de københavnske hoteller og restauranter. Turister, der normalt fylder hotellerne op, når danskere tager tilbage på arbejdet, fortæller politisk chefkonsulent i HORESTA Kristian Nørgaard til DR P4 København.
“Vi plejer at have rigtig mange svenske, tyske og internationale turister, som vi også havde håbet på at få muligheden for at få besøg af, men så længe at man opretholder 6 dages-reglen og de andre restriktioner, så lægger det bare en meget stor begrænsning på den omsætning, vi kan lave,” siger Kristian Nørgaard.
For hver 100 kroner de københavnske hoteller omsatte for sidste år, er det 20-30 kroner i år.
Kristian Nørgaard fortæller, at næsten halvdelen af alle hoteller i København kommer til at bruge af hjælpepakkerne helt indtil sidste mulighed, og det vidner om, at branchen er enormt presset.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026