Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

6 dages-reglen bærer en stor del af skylden for, at sommeren blev ødelagt for især den københavnske hotelbranche.

Sådan lød meldingen fra direktør Karen Nedergaard fra Absalon Hotel Group, da hun udtalte sig til TVA-Avisen i aftes.

Vi har aldrig oplevet så dårlig en sommer, og 6 dages-reglen er helt sikkert en kæmpe skyld i det her, så jeg håber så meget, at den forsvinder”.

HORESTAs politiske direktør, Kirsten Munch, fulgte trop:

”Vi vil meget gerne have 6 dages-reglen til at forsvinde nu. Den giver ikke mening. Vi rejser selv ud i resten af Europa, og vi åbner for lande med langt lavere smittetryk”.

HORESTA: Turismeskat er en virkningsløs vækstdræber

I en kronik i Børsen advarer HORESTAs administrerende direktør, Jeppe Møller Herskind, mod at indføre en turismeskat i Danmark. Erfaringerne fra Amsterdam viser ifølge kronikken, at skatten ikke løser problemerne, men gør hotellerne dyrere og skaber skæv konkurrence.

Har I navn eller logo på emballagen? Så skal I reagere nu

Fra den 12. august gælder nye EU-regler for emballage. Har I jeres eget navn, logo eller design på emballagen, kan I få ansvar for at dokumentere, at emballagen lever op til reglerne. HORESTA har samlet en guide og skabeloner, som gør det lettere at komme i gang.

Log ind