Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Københavns beskæftigelses- og integrationsborgmester, Cecilie Lonning-Skovgaard (V), skriver i et debatindlæg i Berlingske, om visionerne for turismen i hovedstaden.
Hun tager afstand fra venstrefløjens løsning på de senere års overturisme, som hun mener er….:
”..den sædvanlige svada om at få privatbilismen langt uden for byens volde, fjerne parkeringspladser og tiltrække færre turister.”
Men i Venstre ser man ikke vækst og bæredygtighed som hinandens modsætninger, skriver borgmesteren.
”Vi skal forankre fremtidens turisme hos den enkelte københavner og tilsyneladende også på rådhusets venstrefløj ved tydeligere at forklare, at byens vækst og velfærd er nært forbundet med, at turisterne hvert år bidrager med ca. 60.000 fuldtidsjob i hovedstadsregionen og et offentligt provenu til samfundet på 16 mia. kr.,” skriver Cecilie Lonning-Skovgaard.
Hun vil på den baggrund foreslå overborgmesteren, at kommunen nedsætter et nyt koordinationsforum for turisme, så man kontinuerligt, sammen med turist- og erhvervsorganisationer, kan tage temperaturen på erhvervet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tivoli øger omsætningen trods lavere resultat
14-08-2026
-
Trykte turistguides hitter igen hos gæsterne
14-08-2026
-
Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen
14-08-2026
-
Ankestyrelsen trækker udtalelse efter behov for afklaring
14-08-2026
-
Nyt Aarhus-hotel skaber 150 arbejdspladser
14-08-2026
-
Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum
14-08-2026
-
Internationalt: Roomservice kan rumme et stort uudnyttet omsætningspotentiale
14-08-2026