Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Københavns beskæftigelses- og integrationsborgmester, Cecilie Lonning-Skovgaard (V), skriver i et debatindlæg i Berlingske, om visionerne for turismen i hovedstaden.

Hun tager afstand fra venstrefløjens løsning på de senere års overturisme, som hun mener er….:

”..den sædvanlige svada om at få privatbilismen langt uden for byens volde, fjerne parkeringspladser og tiltrække færre turister.”

Men i Venstre ser man ikke vækst og bæredygtighed som hinandens modsætninger, skriver borgmesteren.

”Vi skal forankre fremtidens turisme hos den enkelte københavner og tilsyneladende også på rådhusets venstrefløj ved tydeligere at forklare, at byens vækst og velfærd er nært forbundet med, at turisterne hvert år bidrager med ca. 60.000 fuldtidsjob i hovedstadsregionen og et offentligt provenu til samfundet på 16 mia. kr.,” skriver Cecilie Lonning-Skovgaard.

Hun vil på den baggrund foreslå overborgmesteren, at kommunen nedsætter et nyt koordinationsforum for turisme, så man kontinuerligt, sammen med turist- og erhvervsorganisationer, kan tage temperaturen på erhvervet.

Overborgmester vil indføre cykelkørekort til turister

Københavns overborgmester Sisse Marie Welling vil have nye krav til turister på cykel i hovedstaden. Forslagene kommer forud for et møde mellem Københavns Kommune og turisterhvervet om udfordringerne på byens cykelstier.

Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum

Udstillingen Late Picasso har givet Kunsten i Aalborg et markant løft i både besøgstal og billetindtægter. Museet vurderer, at udenlandske turister og nye publikumsgrupper står for en stor del af fremgangen.

Log ind