Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
HORESTA kæmper fortsat for at få afskaffet 6 dages-reglen, der betyder, at man som minimum skal booke seks overnatninger, når man som turist skal ind i landet.
Ifølge HORESTA går reglen især ud over hotellerne i København, da man som turist i hovedstaden typisk vil have færre overnatninger.
”Nu åbner man op for svenskere. En typisk svensk turist kommer til København i et par dage. Så længe størstedelen af Sverige skal være her i seks dage for overhovedet at måtte komme ind, jamen så bliver de hjemme, og vi har virkelig behov for den omsætning,” siger politisk chefkonsulent i HORESTA, Kristian Nørgaard til TV2/Lorry.
Selv om juli er den helt store turistmåned, understreger HORESTA, at det stadig kunne hjælpe på hotellernes omsætning, hvis man afskaffede 6 dages-reglen til august.
”Vi har stadigvæk et håb om, at hvis man omgående får afskaffet 6 dages-kravet, jamen så vil det betyde, at det vil kunne komme for eksempel tyskere og svenskere på de her mindre ophold, som vi jo typisk ser at de gør i august,” siger Kristian Nørgaard.
Danmark er det eneste land i Europa med en 6 dages-regel.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Byret afsiger dom mod skyggehotel i København
23-08-2026
-
Internationalt: Over 300 nye hoteller åbner i Europa i 2026
21-08-2026
-
Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart
21-08-2026
-
Internationalt: Europa står for en tredjedel af verdens ferieforbrug
21-08-2026
-
Rekordmange passagerer løfter Københavns Lufthavn
21-08-2026
-
København vil begrænse antallet af delecykler
21-08-2026
-
Kæmpetrolde skal tiltrække flere gæster til nordjyske byer
21-08-2026
-
Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel
21-08-2026