Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Statsminister Mette Frederiksens nye besked om fortsatte lukninger for restauranter og store dele af detailhandelen var en lussing, der rejser store spørgsmål om, hvordan den fremtidige forretning kommer til at se ud. Det er meldingen fra den store restaurantkæde Flammen, efter at Mette Frederiksen mandag aften varslede fortsatte lukninger af restauranter og hoteller frem til 10. maj, skriver Finans.dk
”Den følelse, vi sad tilbage med, var lidt en mavepuster. Og nok også lidt skuffet. For vi havde nok en anden forventning i forhold til den genåbning, der blev stillet i udsigt, da statsministeren var på i sidste uge,” siger Piet Klein, adm. direktør i Flammen.
Adm. direktør i HORESTA, Katia K. Østergaard fortæller, at erhvervet er under et ekstremt pres. Den danske oplevelsesindustri er nede med over 90 procent og har derfor hårdt brug for forlængelse og nye justeringer af hjælpepakkerne. HORESTA foreslår bl.a. forlængelse af de nuværende redningspakker for erhvervslivet til resten af 2020, fritagelse fra energiafgifter og ejendomsskatter i 2020 og 2021 og en nedsættelse af branchens momssats.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026