Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En meget stor del af danske restauranters omsætning kommer fra de millioner af udenlandske turister, der hvert år besøger Danmark. Alene i sommeren 2019 havde udenlandske turister 14,3 millioner overnatninger i Danmark, viser tal fra Danmarks Statistik. Og mange af dem går ud at spise, skriver DR.

”Turisterne er sindssygt vigtige for restauranterne. Det er en rigtig stor omsætning, de normalt ville lægge i de her måneder. Når vi får lov til at åbne, har vi langt fra det samme kundegrundlag, som vi ellers ville have haft, fordi de udenlandske turister ikke er her. En del virksomheder må dreje nøglen om på grund af manglende omsætning. Vi ser allerede en konkursliste vokse hver eneste dag. Det kommer den også til at gøre fremover,” siger Katia K. Østergaard, der er administrerende direktør i HORESTA.

Her i april er det over 2,3 millioner udenlandske turister, der normalt overnatter i Danmark.

Læs hele historien her.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Museum får 63 millioner til ny udstilling

Danmarks Jernbanemuseum i Odense har fået 63 mio. kr. til en ny udstillingsbygning, der skal stå klar i 2030. Investeringen følger efter et rekordår, hvor museet havde 107.000 gæster.

Log ind