Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
”Vi kunne godt åbne vores restaurant, så gæsterne sidder med god afstand ved hvert andet bord, mens de følger alle de øvrige sikkerhedsforanstaltninger”. Sådan siger Roskilde-restauratørerne Jeanette Dalsgaard i Rådhuskælderen og Toni Minke på Bryggergården til Roskilde Avis.
Begge håber på, at der kan blive mulighed for det inden alt for længe og er overbeviste om, at gæsterne godt kan finde ud af at opføre sig rigtigt. Toni Minke ser tilsvarende mulighed for fortovsservering ved halvdelen af sine borde i Algade.
Jeanette Dalsgaard har sendt sine medarbejdere hjem med løn og får dækket 75 pct. af udgiften gennem de aftaler, der er indgået mellem arbejdsmarkedets parter fra fagbevægelsen og arbejdsgiverne samt regeringen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026